marker
1044 Budapest, Fiumei út 14.
email
arz.bt@upcmail.hu

A vállalkozás könyvelése nem egyszerű feladat sem a vállalkozó sem pedig a könyvelő cég részéről. Közös együttműködést, odafigyelést és nem utolsó sorban a határidők pontos betartását is jelenti.

vállalkozás könyvelése

Könyvelés a törvény szerint…

A törvény szerint az egyéni vállalkozók kötelessége bevételi nyilvántartást vezetni. A vállalkozások könyvelése a kettős könyvelési rend szerint történik, ugyanis minden olyan vállalkozási forma, amelyre vonatkozik a számviteli törvény köteles kettős könyvelési alkalmazni.

Milyen feladatai vannak egy könyvelőnek?

A cégvezetőnek fontos tisztában lenni a könyvelő feladataival, ahhoz, hogy együtt tudjon működni vele és gördülékenyen, hibamentesen menjen a vállalkozás könyvelése. A könyvelő feladatai közé tartozik a bizonylatok rögzítése, természetesen a törvény által előírt formában. A rögzített bizonylatok alapján pedig a köteles szükséges bevallásokat rendszeresen elkészíteni. Rögzítés előtt azonban köteles ellenőrizni, hogy a kapott bizonylatok, számlák megfelelnek-e a hatályos pénzügyi és számviteli törvényeknek. Emellett tájékozatnia kell a vállalkozás vezetését a pénzügyi kötelezettségéről, el kell készítenie az éves beszámolókat. Ha úgy szólt a kezdeti megállapodás, akkor a könyvelő feladatai közé tartozik még az alkalmazottak bérszámfejtésének az elkészítése illetve a vezetés időközönkénti tájékoztatása arról, hogy mennyi adó illetve járulékfizetési kötelezettsége van és ezek fizetése mikor esedékes. A jó könyvelő szinte bármikor elérhető és tud naprakész információt nyújtani a vállalat pillanatnyi helyzetére vonatkozóan. Mindemellett pedig kötelessége figyelmeztetni a cég vezetőjét, ha a vállalkozás könyvelése során annak működésében szabálytalanságot, törvénytelenséget vesz észre.

vállalkozás könyvelése

Milyen feladatai vannak a vállalkozónak?

A vállalkozás könyvelése nem csupán a könyvelő feladata, sokkal inkább egy közös együtt dolgozás eredménye, így nem csak a könyvelőnek, hanem a vállalkozónak is vannak feladatai, kötelezettségei. Fontos, hogy legyen mindig elérhető a könyvelője számára. Időben adja le a könyvelője által kért bizonylatokat, mint például: bevételi (vevő) számla, költség (szállítói) számla, kiadási pénztárbizonylat, bevételi pénztárbizonylat, bankszámlakivonat, szerződések, egyéb bizonylat típusok. Cégvezetőként ne akadályozza a késéssel a könyvelője munkáját, illetve időben írja alá az általa kért papírokat.

Válasszon olyan könyvelőirodát, ahol naprakész szakmai tudással rendelkező könyvelőre bízhatja cége könyvelését! Nézze meg könyvelés szolgáltatásunk oldalát!