marker
1044 Budapest, Fiumei út 14.
email
arz.bt@upcmail.hu

NAV kalkulátor segíti a vállalkozókat. A vállalkozók nagy része még nem döntötte el, hogy a január 1-től megszűnő egyszerűsített vállalkozói adó – ismertebb nevén eva – helyett, milyen adónemre tér át a határidő lejárta után. Azonban a NAV kalkulátor a segítségükre lehet, mellyel könnyedén ki tudják választani az adózási formák között a számukra leginkább megfelelőt – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Mintegy 17 ezer jelenlegi evás, dönthet arról december 31-ig, hogy jövőre milyen adózási formát választva folytatja tevékenységét. A Pénzügyminisztérium eva-kalkulátorral fogja segíteni a vállalkozókat az új adózási forma kiválasztásában.

Az eva-kalkulátor mellett egy tájékoztatót is közzétett a Pénzügyminisztérium, amelyben az áttéréssel kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdésekre kapnak választ az érintettek. Emellett a NAV kalkulátor részletes technikai útmutatással is szolgál.

NAV kalkulátor
NAV kalkulátor

Milyen adózási formák közül választhatunk?

Megfelelő és rugalmas adózási megoldást kínálhat a legtöbb jelenlegi evásnak a kata vagy a kiva.

A két adófajtához bármikor lehet csatlakozni: az érintett a bejelentkezést követő hónap első napjától már katásként, illetve kivásként adózik.

A kata nem véletlenül ma a legnépszerűbb adófajta. Az a kisvállalkozó, aki ezt az adózási formát választja, annak minimális közteherrel kell számolnia.

Kivát viszont, annak érdemes választania, akinek van alkalmazottja, vagy jövedelmét cége növekedésére forgatná vissza jövőre. A kiva nagy előnye, hogy a társasági adóhoz képest lényegesen kevesebb adminisztrációval jár, hiszen az adóalap kiszámítása sokkal egyszerűbb.

Amennyiben az az evás, aki év végéig még nem élt a választás lehetőségével, egyéni vállalkozóként a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai alá fog tartozni, míg társas vállalkozásként a társasági adó alanyává válik.

Attól kezdve, hogy az eva megszűnik, az érintettek egyidejűleg áfaalannyá is válnak. De dönthetnek arról, hogy számukra az alanyi áfamentesség vagy az általános szabályok szerinti adózás a legmegfelelőbb. Ezt a döntést azonban nem érdemes sokáig halogatni. Január 1-től ugyanis már ez alapján kell kiállítani a számláikat is.

Alanyi mentesség akkor választható, ha 2020-ban a várható bevétel nem haladja meg a 12 millió forintos értékhatárt. Az alanyi mentesség választását legkésőbb január 15-ig jelezni kell a NAV-nál.

 

Ha a blogban megjelent írással kapcsolatban kérdése merül fel vagy a témában pontos információkra lenne szüksége, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot, szakértő kollégáink a segítségére lesznek!

Nézze meg könyvelés szolgáltatásunkat >>>